6. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı, 5 -14 Mayıs 2017 tarihlerinde Büyükşehir Belediyesi Fuar alanında gerçekleştirildi. Millî Eğitim Bakanlığını Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün temsil ettiği fuarda, Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın tanıtımları yapılıdı.

Fuarda MEB standını ziyaret edenler arasında Malatya Valisi Mustafa TOPRAK, Malatya İl Mem Müdürü Ali Tatlı, Malatya İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Ali DEMİR, Nurcan BERBER ve Şube Müdürleri Sadun KILINÇ ile Oğuz TAPAN da bulundu. Fuarda öğrenci, öğretmen ve ziyaretçiler FATİH Projesi ve EBA’daki son gelişmeleri yakından tanıma fırsatı bulurken; Etkileşimli tahta ve tabletlerin sınıf içerisinde nasıl kullanıldığı örnek ders anlatımlarıyla sunuldu. Stant içindeki kiosklar her yaş grubundan ziyaretçi tarafından büyük ilgi gördü. Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nı tanıtan broşürlerle promosyon ürünlerinin dağıtımının da yapıldığı standı ziyaret eden öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik bilgi yarışmaları düzenlendi. Yarışmayı kazanan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Fuar, yerli ve yabancı her kesimden katılımcı için kültürel bir paylaşım alanı oluşturdu

14 Mayıs Pazar gününe kadar devam eden fuar, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlendi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın amacı; tarihsel geçmişi, ekolojik yapısı, jeopolitik konumu ile bölgenin merkezinde yazınsal alanda üretici olan yerli ve yabancı her kesimin; yayıncılar, yazarlar, çevirmenlerin kentlilerle karşılaşmasını sağlamak, iletişim ve etkileşime imkân verecek ve sonunda okuma kültürüne katkıda bulunacak kültürel bir paylaşım alanı oluşturmak.

15 Temmuz şehitleri anısına gerçekleştirilen, 6. Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Onursal Başkanı D. Mehmet DOĞAN. 360 yayınevi ve 300’den fazla yazarı okuyucusuyla buluşturan fuara ayrıca Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Mısır, Yunanistan, Filistin, Suriye ve Amerika’dan yabancı yazarlar da konuk olarak katılmaktadır.