İçerik

Eğitim Bilişim Ağı EBA, MEB tarafından oluşturulan ve okul öncesinden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyeleri için güvenilir, kişiselleştirilmiş bir öğrenme ortamı da sunan sosyal bir eğitim platformu olup; müfredatla uyumlu ders içeriklerini ve kişisel, mesleki gelişim içeriklerini kullanıcılara sunmaktadır.

EBA – Eğitim Bilişim Ağı (www.eba.gov.tr)


EBA’da okullarda okutulan 1.700’den fazla ders ve 40.000’nin üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerik bulunmaktadır. Derslerin her biri için EBA’da ayrı bir alan bulunmaktadır. Burada ders seviyesinde; ders kitapları, etkileşimli kitaplar, uygulamalar ve testler sunulmakta, ayrıca bunların yanı sıra konu ve kazanımlara eşleştirilmiş videolu veya etkileşimli anlatımlar, alıştırmalar, özetler, infografikler, proje dokümanları, öğretmenlere özel içerikler gibi çok sayıda ve farklı türde içerik de yer almaktadır. EBA’da 5.000’den fazla kitap 240.000’den fazla soru öğretmen ve öğrencilere sunulmaktadır. Ayrıca, bu ders içeriklerinin yanı sıra öğretmen, öğrenci ve velilerin kişisel gelişimlerine ve eğlenceli zaman geçirmelerine katkı sağlayacak içeriklere ulaşabileceği bir Kütüphane alanı da bulunmaktadır. Burada da farklı kategorilerde, çizgi filmler, okuma kitapları, oyunlar, belgeseller, röportajlar ve dergiler gibi binlerce içerik mevcuttur.

Kişiselleştirme ile her öğrenciye özelleşmiş arayüz ve içerikler sunmanın yanı sıra akıllı öneri sistemi ile de öğrencilerin performansına göre içerikler sistem tarafından önerilmektedir. Sosyal bir eğitim platformu olan EBA üzerinden öğretmen ve öğrenciler birbiri ile etkileşim içinde olabilmekte, her öğrenci ve öğretmen kendi duvar alanlarından birbirleriyle ileti paylaşabilmekte, tartışma ve oylama yapabilmekte, mesajlaşabilmektedir. Öğretmenler öğrencilerine çalışmalar gönderebilmekte ve öğrencilerinin hem bu çalışmalar için hem de genel olarak EBA kullanımına bağlı olarak ders konularındaki performanslarını detaylı olarak analiz raporlarından takip edebilmektedir.

Öğrencilerin farklılaşan ihtiyaçlarına alternatif çözüm olarak da 11. ve 12. Sınıflar için EBA Akademik Destek sistemi mevcuttur. Detaylı konu anlatım videoları, örnek sorular ve çözüm videoları, testler, önceki yıllara ait üniversiteye giriş sınav soruları ve çözümleri buradan sunulmaktadır.