ogrtegt1
Öğretmen Eğitimi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Yüzyüze Eğitimler:

Birimimiz Fatih Projesi kapsamındaki uzaktan ve yüzyüze eğitimler ile CISCO eğitimlerini düzenlemektedir. Bunun dışındaki eğitimler için ilgili genel müdürlüklere ilgilenmektedir.

Soru : Etkileşimli Tahtaların kullanımına yönelik bir eğitim var mıdır?

Cevap : Etkileşimli tahtaların kullanımına yönelik mahalli olarak “FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji” kullanımı eğitimi yapılmaktadır. Tahta ve tabletlerin kullanımına yönelik ise merkezi “Etkileşimli Sınıf Yönetimi” uzaktan eğitimleri mevcuttur. Yıllık eğitim planlarına  http://oyegm.meb.gov.tr/  adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca fatih_egitim@meb.gov.tr  e-posta adresiyle fatih projesi eğitimleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

Soru : ****** numaralı kursa alınıp alınmadığımı öğrenebilir miyim?

Cevap : Herhangi bir kursa alındığınızı MEBBİS’e girerek Hizmetiçi Eğitim Modülünden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kurs onayı çıktığında sms ve e-posta yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Kurs onayı size ulaşmadı ise Milli Eğitim Müdürlüğü hizmetiçi eğitim bölümü ile irtibata geçiniz.

Soru : Kurs onayım bana ulaşmadı ne yapabilirim?

Cevap : İlinizin hizmetiçi eğitim bölümü ile irtibata geçerek temin edebilirsiniz.

Soru : …. Faaliyet numaralı kurs başvurum reddedilmiş sebebini öğrenebilir miyim?

Cevap  : Lütfen faaliyet başvuru bölümündeki katılımcı kriterlerine uygun olup olmadığınızı kontrol ediniz. Ayrıca reddedilen başvurularda red sebebi açıklama bölümünde yazmaktadır. Bunun dışında eğitimi düzenleyen birimle irtibata geçebilirsiniz. (Sadece fatih projesi kapsamındaki eğitimler için : 312 2969566  fatih_egitim@meb.gov.tr)

Soru : .. faaliyet numaralı kursa alındım ama katılamayacağım ne yapmalıyım.

Cevap : Katılamama gerekçenizi ve belgelerinizi kursun yapıldığı merkez müdürlüğüne ve faaliyeti düzenleyen ilgili birime faks çekiniz.

Soru : … Eğitime … gün katılamayacağım. Kaç gün katılmama hakkım vardır?

Cevap : Eğitim süresince görevli sayılmaktasınız ve herhangi bir devamsızlık hakkı bulunmamaktadır. Ancak mazeretini belgelendirmek kaydı ile her hafta için 1 gün devamsızlık yapılabilir. Bu durumda mazeret belgelerinizi eğitim yöneticisine teslim etmeniz gerekmektedir.

Soru : Kurs ulaşımında uçak biletleri karşılanmakta mıdır?

Cevap : Ulaşım durumu onayınızda belirtilmektedir. Aksi belirtilmediği takdirde ulaşımlarda karayolu olarak ödeme yapılmaktadır. Lütfen onayınızı kontrol ediniz.

Soru : ….. Eğitimine kabul edilmedim, bu eğitimden başka var mı daha sonra yapılacak mı?

Cevap : Eğitim faaliyet listesi her yıl başında ilgili genel müdürlük web sayfasında ilan edilmektedir. Katılabileceğiniz diğer eğitimleri http://oyegm.meb.gov.tr/  ve http://ikgm.meb.gov.tr/ adreslerinde bulunan yıllık hizmetiçi eğitim planından kontrol edebilirsiniz.

Soru : MEBBİS modülünden …. Faaliyet numaralı eğitime başvuru yapacağım ancak başvuru ekranı pasif görünüyor başvuru yapamıyorum?

Cevap : Onay süreci nedeni ile başvurular kursun başlama tarihinden belirli bir gün öncesine kadar açık olmaktadır. Bu süre genellikle 75 gündür. Pasif olmasının sebebi başvuru tarihinin geçmiş olması olabilir.

Soru : … faaliyet numaralı kursa katıldım yolluk ve yevmiye ödemem yapılmadı ne zaman yapılır?

Cevap : YEĞİTEK’e ait bir faaliyet ise idari ve mali işler daire başkanlığı ile görüşebilirsiniz (Telefon: 0 312 296 96 17)

 

Uzaktan Eğitimler:

Soru : FATİH Projesi kapsamında yapılan uzaktan eğitimlere nasıl başvuru yapabilirim?

Eğitimlere http://mebbis.meb.gov.tr (Hizmetiçi Eğitim Modülü) adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Başvurduğum eğitimlerin onay süreci nasıl olmaktadır?

Uzaktan eğitimlere başvurduğunuzda okul, ilçe, il onayı olmadan doğrudan ilgili birime düşer. İlgili birim ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün son onayından sonra elektronik onay süreci tamamlanmış olur. Resmi onayın alınmasından sonra SMS bilgilendirmesinin yapılması ve Öğretim Yönetim Sistemine (LMS) Kullanıcıların aktarılması işlemi ile onay süreci tamamlanmış olur.

Onaylanan eğitimleri nereden izleyeceğim?

Fatih projesi kapsamındaki uzaktan eğitimler http://lms.eba.gov.tr adresi üzerinden yürütülmektedir. Bu adrese EBA şifrenizle girip “eğitimlerim” bölümünden size atanan eğitimleri takip edebilirsiniz.

Uzaktan eğitimlere her gün girmem gerekiyor mu?

Farklı zamanlı (asenkron) uzaktan eğitimler zaman ve mekandan bağımsız olup belirtilen günler içerisinde istediğiniz saatlerde girebilirsiniz. Eş zamanlı (Asenkron) eğitimlere ise belirtilen gün ve saatlerde girilir. Aksi belirtilmediği takdirde FATİH Projesi kapsamında şu an için Farklı zamanlı (asenkron) eğitimler yapmaktayız.

Uzaktan eğitimlerin olduğu tarihlerde başka bir eğitim görevim var, ikisini bir arada yürütebilir miyim?

Farklı zamanlı (Asenkron) uzaktan eğitimleri istediğiniz saat takip edebileceğiniz için diğer görevleri ve eğitimleri etkilemez.

Sınav esnasında elektrik kesintisi ile sınavım yarım kaldı tekrar sınav hakkı verilebilir mi?

Eğitim süresi, sınav hakkı, eğitimi tekrar edebilme durumu eğitimlere göre değişmektedir. Bu bilgiler eğitim paketi içerisinde belirtilir. Eğer tek sınav giriş hakkı var ise başka sınav hakkı verilemez. Tedbir amaçlı bu tür durumlarda diz üstü bilgisayarla sınav girmeniz elektrik kesintisinden mağdur olmamanızı sağlayacaktır. Bu tedbirleri kursiyerler kendileri almak durumundadır.

Eğitim sonunda sınav geçme notu kaçtır?

Eğitimlerde sınav var ise geçme notu şu an için 45 tir.

Uzaktan eğitimlerden sertifika alacak mıyız?

Uzaktan eğitimlerde şu an için basılı sertifika düzenlenmemektedir.

Eğitimi bitirdim notlarım MEBBİSE nasıl işlenecek?

Eğitim sonunda katılım durumu ve sınav notlarını takip eden hafta içerisinde MEBBİS sistemine işlemekteyiz.

Eğitim süresince nasıl destek alabilirim?

Eğitim programı içinden “eğitmene sor” bölümünden veya LMS sistemi üzerinden “Danışmana” veya “Eğitmene” mesaj yolu ile sorarak destek alabilirsiniz.

Soru : …. İsimli uzaktan eğitim faaliyetine alınmışım eğitime nereden gireceğimi bilmiyorum?

Cevap : Fatih projesindeki uzaktan eğitimlere lms.eba.gov.tr adresinden girebilirsiniz. Ayrıca http://e-hizmetici.meb.gov.tr/ adresinden de giriş yapabilirsiniz. Yine eğitime alınan kursiyerlere eposta ve sms ile bilgi verilmektedir lütfen kontrol ediniz.

Soru : Uzaktan eğitime her gün giriş yapmam gerekiyor mu?

Cevap : Uzaktan eğitimin hangi yöntemle olduğu eğitim içerisindeki yönergelerde belirtilir. Genellikle zaman ve mekandan bağımsızdır. Yani belirtilen tarihler içerisinde herhangi bir zamanda eğitimi tamamlayabilirsiniz.

Soru : Uzaktan eğitime katıldığım sürece görevli izinli sayılır mıyım, işe gitmem gerekiyor mu?

Cevap : Uzaktan eğitim zaman ve mekandan bağımsız bir eğitim olduğu için görevli izinli sayılmazsınız.

Fatih Projesi BT Rehberliği Görevi:

Soru : İlimizde BT rehber öğretmeni görevlendirmeleri yapılmadı nereye başvurabilirim?

Cevap : Fatih projesi kapsamındaki BT Rehber Öğretmen görevlendirmeleri resmi yazı doğrultusunda valiliklere bırakılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünüz ile iletişime geçebilirsiniz.